05138443330

ما پاسخگو هستیم در ساعات کار مطب

info@drvosogh.com

شما میتوانید ایمیل بزنید برای ما

آشنایی با روش درمانی تحریک شنیداری-دیداری (AVS)

تحریـک دیدارى-شـنیدارى روشـى اسـت کـه بـا تولیـد پالسهـاى نـور و صـدا در فرکانسهـاى مشـخص به طـور تدریجـى و ایمـن امــواج مغــزى را به ســمت الگوهــاى مشــخصى هدایــت مىکنــد AVS یک روش قدیمی تر از نوروفیدبک است که تحقیقات درمورد آن به 1940.میلادی برمی گردد. اساس این روش استفاده از چراغ های چشمک زن و صدای ضربان دهنده است که می توان به وسیله آن مغز را به فرکانس های خاص "وارد" کرد. که این موضوع طی تحقیقات از طریق بررسی زنده امواج مغزی کاملا به اثبات رسیده است . نحوه تأثیر این روش درمانی بدین صورت است که تحریکات شنیداری دیداری  جریان خون داخل مغز را افزایش داده و همچنین باعث افزایش سوخت و ساز گلوگز می‌گردد که عملکرد نورون‌ها را بهبود می بخشد. از این روش در درمان اختلالاتی مانند اضطراب، نقص توجه، اختلال پس از سانحه و دردهای مزمن استفاده شده است.
. این می تواند به عنوان یک روش مستقل (از آن برای درمان ADHD ، عملکرد تحصیلی ، افسردگی و اضطراب) یا به عنوان روش مکمل درمانهایی نظیر نوروفیدبک و بایوفیدبک مورد استفاده قرار گیرد.
اخیراً یک مطالعه در دانشگاه MIT در تاثیر تحریک صوتی- تصویری بر بیماری آلزایمر انجام گرفته است. نتایج این پژوهش نشان داد که استفاده از تحریک بینایی با فرکانس خاصی با موشهایی که مبتلا به آلزایمر هستند ، پلاکهای بتا آمیلوئید را تا 50 درصد کاهش می دهد.  MIT ، مایکل سیپس ، سرپرست تیم تحقیقانی در مورد نتایج این پژوهش گفته است که
این اعلامیه مهم ممکن است پیشرفتی در درک و معالجه بیماری آلزایمر داشته باشد ، یک بیماری وحشتناک که میلیون ها نفر از مردم و خانواده های آنها را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است. دانشمندان MIT ما را به سمت تحقیقات ت کاملاً جدیدی در مورد این اختلال مغزی و مکانیسم هایی که ممکن است باعث یا پیشگیری شود ، سوق داده اند.. "
البته این تحقیقات در مراحل اولیه خود است ، اما آنچه را که بسیاری از پزشکان و محققان مدت مدیدی از آن آگاه بودند ، تأیید می کند: استفاده از تحریک دیداری و شنوایی هدفمند می تواند تأثیرات قدرتمند و غالباً بسیار مفیدی داشته باشد.

این فناوری نباید توسط کسی که در معرض خطر تشنج است ، بویژه کسانی که صرع حساس به نور دارند (حدود 1 در 4000 نفر بین 5 تا 24 سال استفاده شود. البته در بزرگسالان مسن رایج نیست) زیرا خطر تشنج برای آن جمعیت وجود دارد


لینک مقاله

http://news.mit.edu/2016/visual-stimulation-treatment-alzheimer-1207