05138443330

ما پاسخگو هستیم در ساعات کار مطب

info@drvosogh.com

شما میتوانید ایمیل بزنید برای ما

علل اصلی استرس چیست؟

علل اصلی استرس چیست؟

________________________________________
بسیاری از مردم در زندگی روزانه خود دچار استرس می‌شوند و اغلب عوامل استرس‌زا برای همگان یکسان است. برخی افراد، از روی طبیعت یا عادت، در مقابل استرس حساس‌تر و آسیب‌پذیرترند و یا به عبارت دیگر، چیزی که دیگران با آن به راحتی کنار می‌آیند، آن‌ها را دچار استرس می‌کند.
براساس پژوهش‌هایی که صورت گرفته و نیز آمارهای به دست آمده، موضوعات زیر در اکثر مردم باعث تولید استرس می‌شود:
• شغل و محیط کار
• مسائل مالی
• روابط فردی
• فرزندان
• جر و بحث‌های روزانه/ مشغولیت زیاد

ادامه مطلب

فرق بین روان‌شناس، روان‌پزشک و روان‌کاو چیست؟

فرق بین روان‌شناس، روان‌پزشک و روان‌کاو چیست؟

________________________________________
روان‌شناس، فردی است که تحصیلات خود را از مقطع لیسانس شروع می‌نماید و در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری ادامه می‌دهد. روان‌شناسی رشته‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها روان‌شناسی بالینی و روان‌شناسی شخصیت می‌باشد. این افراد کارهای درمانی را در طی دوران تحصیل آموزش می‌بینند که شامل درمان‌های غیرداروئی است.
ضمناً در درمان نیز انواع مختلف رویکرد و مکاتب وجود دارد که هر فردی با توجه به گرایش خود از آن رویکرد استفاده می‌نماید. مثلاً روان‌کاوی، رفتاردرمانی، شناخت درمانی، رفتاردرمانی شناختی و موارد دیگر. این افراد و یا هر فرد دیگری که کار درمانی غیرداروئی انجام می‌دهد به عنوان روان‌درمانگر محسوب می‌شوند.
روان‌پزشک، فردی است که پس از اتمام دوره پزشکی عمومی یک دوره تخصصی 3 ساله روان‌پزشکی را طی می‌کند و پس از آن به عنوان روان‌پزشک محسوب می‌گردد. در طی دوران آموزش این افراد، تاکید اصلی بر درمان‌های داروئی می‌باشد و در کنار آن و با توجه به گرایش دانشگاه، آموزش‌های محدود درمان‌های غیرداروئی را هم طی می‌کنند که البته گرایش فرد می‌تواند آن را وسیع‌تر کند.
روان‌درمانگر روان‌شناس و یا روان‌پزشکی است که کار درمان غیرداروئی را انجام می‌دهد اما روان‌کاو روان‌درمانگری است (روان‌شناس و یا روان‌پزشک) که دوره روان‌کاوی را طی کرده (پایه‌گذار این مکتب فروید بوده است) و از این شیوه در روان درمانگری استفاده می‌نماید.

ادامه مطلب

بیشتر...

من یک مشکلى اخیراً پیدا کردم و آن احساس نیاز به ساعتهاى طولانى خواب در شبانه روز است. چکار باید بکنم ؟
دوست من راجع به قصدش برای اقدام به خودکشى صحبت مى کند من باید چکار کنم ؟
چه روشهاى جدیدى در درمان افسردگى وجود دارد ؟
چه فرقى بین احساس غمگین داشتن و افسردگى وجود دارد ؟
آیا درست است که ورزش اصولاً راه خوبى براى درمان افسردگى است ؟

ادامه مطلب